Optický klam, který deformuje krásné hollywoodské hvězdy

Sean Murphy, bývalý student psychologie, nyní vědecko výzkumný pracovník na Queenslandské universitě v Austrálii, náhodně objevil efektní způsob deformace obrazu, což pak poprvé zveřejnil na “You Tube”, Jedná se o rychlou sekvenci, seřazených obrázků, která se nazývá “Ugly face Illusion”, jež se umístila na druhé místo v konkursu “Best Illusion of the Year”.

Obrázky představují dané množství stejných fotografií známých osobností z Hollywoodu, stáhnuté rychle jedna za druhou. Mezi nimi můžeme snadno poznat slavné postavy herců jako na příklad: Tom Cruise, Brad Pitt, Jennifer Aniston, Jennifer Lopez, Cameron Diaz, Jessica Alba, Halle Berry, Nicole Kidman, George Clooney a Sandra Bullock.

Všichni je známe a jsou obdivováni pro jejich nespornou krásu a dokonalost. Sean Murphy si všiml, že fotografie promítané rychle jedna za druhou, vyvolávají efektní způsob deformace obrazu, způsobený optickým klamem.

Tento proces lidské oko vidí po svém, něco co není, dokáže tedy úplně oklamat lidský zrak, který pak vidí úplně jiný výraz tváře. Stačí, když divák sleduje kříž umístěný ve středu obrazovky, aniž by odvrátil zrak z toho bodu na několik minut.

Čeká vás překvapení, užijte si zábavu: nejslavnější hvězdy nevypadají tak jak je znáte, perfektní pravidelná tvář, nejsou už ztělesnění absolutní krásy, ba naopak herci jsou překvapivě oškliví, k nepoznání zdeformovaný výraz je promění ve strašidla: jeden bez zubů, jeden bez vlasů, jeden bez obočí atd.

Tento zábavný zrakový klam ve skutečnosti zveličí i minimální vadu nebo nepravidelnost lidské tváře, jako třeba z kulatějších oči se stanou vypoulené nebo nepřirozeně vysoké čelo nebo zúžený obličej, zkrátka promění výraz tváře ve směšné karikatůry.

Pokud obrázky vidíme jednotlivě, jsou na nich přitažlivé osoby, avšak radikální změna nastane, když je dáme do zrychlené sekvence. Značně se tak zvýrazní některé části obličeje a dříve přirozeně krásné rysy se promění téměř k nepoznání. Mohou být legrační, ošklivé až hrůzostrašné.

Optický klam fotografie